دفاتر پلمپ 1400

نحوه دریافت پلمپ دفاتر 1400

معمولا پایان سال مالی برای شرکتهای حسابداری و مالیاتی موظفند تا حسابهای خود رسیدگی کنند و گزارشات مربوط به دوره مالی را تکمیل نمایند. در کنار حجم کاری بالایی که دارند، رسیدگی به درخواست های مربوط به پلمپ دفاتر قانونی نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. چراکه اسفند ماه هر سال آخرین مهلت درخواست دفاتر برای سال مالی بعد است و بسیاری از شرکتها دریافت دفاتر پلمپ را به روزهای آخر سال موکول می کنند. در صورتی که در طی سال 99 فرصت کافی برای دریافت پلمپ دفاتر 1400 فرصت هست!

هدف از پلمپ دفاتر تجاری شفافیت مالیاتی کسب و کارها و شرکت‌ها است. مدیران و صاحبان هر کسب و کار و شرکتی موظفند که هر ساله درخواست خود را در اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت برسانند. درخواست‌ها را به سازمان مالیاتی ارجاع میشود تا با شناسایی متقاضیان، دفاتر پلمپ شده به آدرس پستی آن‌ها ارسال شود.

پلمب به معنی مُهر سربی کوچک سوراخ‌دار که بعد از بستن در جایی یا چیزی با نخ به آن وصل می‌کنند تا از دست‌خوردگی در امان بماند. اما در اصطلاح عامه با عنوان پلمپ به کار می‌رود.

اخذ پلمپ دفاتر 1400 برای شرکت چه اهمیتی دارد؟

بسیاری از افراد تصور دارند که اگر شرکتشان ثبت شده باشد و زمینه ای برای شروع فعالیتشان نیازی به گرفتن دفاتر نیست و اقدامات مالیاتی نیست. در صورتی که عدم فعالیت شرکت به گذشته مربوط میشود و نمی توان نسبت به آینده یا سال مالی بعد اعلام عدم فعالیت نمود. در صورتی که بخواهید عدم فعالیت خود را اعلام کنید، حتما باید پرونده دارایی تشکیل دهید و بدون تشکیل پرونده عدم فعالیت معنایی ندارد.

 

سه نکته مهم دیگر درباره عدم فعالیت شرکت:

  1. عدم فعالیت شرکت باید در مهلت قانونی یعنی ۴ ماه اول سال مالی بعد اعلام گردد و در غیر این صورت شرکت مشمول جریمه مالیاتی خواهد‌ شد.
  2. در صورت عدم فعالیت، شرکت باید دفاتر مالی و اظهارنامه عدم فعالیت را تسلیم کند. بنابراین باید هر سال دفاتر مالی شرکت را در مهلت مقرر تهیه نمایید. برای مثال عدم فعالیت سال1399 ( اول فروردین تا آخر اسفند 99) تا ۳۱ تیر ماه 1400 و با تسلیم دفاتر مالی و اظهارنامه مالیاتی عدم فعالیت شرکت صورت می‌پذیرد.
  3. عدم فعالیت شرکت را می‌بایست هر سال اعلام نمود.

 

پلمپ دفاتر قانونی۱۴۰۰

در صورتی که شرمت ثبت شده دارید، باید تا اواخر اسفند 99 نسبت به دریافت پلمپ 1400 اقدام کرده باشید. همانطور که اشاره کردیم، پلمپ دفاتر از اهمیت بسیار بالایی براخوردار است، چراکه هزینه‌ها و درآمد‌های یک شرکت یا شخص حقیقی را ثبت و ضبط می‌کند و پیش از اینکه چیزی داخل آن نوشته‌ شود باید توسط اداره ثبت پلمپ شده باشد.

بیشتر بخوانید: هزینه پلمپ دفاتر 1400 چقدر است؟

برای پلمپ دفاتر به کجا مراجعه کنیم؟

برای پلمپ دفاتر قانونی۱۴۰۰ نیازی به حضور در ادارات ثبت اسناد نیست. شما میتوانید درخواست خود را در سایت سازمان ثبت اسناد و املاک ثبت کنید تا از طریق اداره پست به دستتان برسد. در قسمت پذیرش اظهارنامه پلمب دفاتر قانونی باید یکی از گزینه های زیر انتخاب گردد:

  • شخص حقیقی.
  • شخص حقوقی ثبت شده در مرجع ثبت شرکت‌ها.
  • شخص حقوقی غیر از مرجع ثبت شرکت‌ها.
  • شعبه شخصیت حقوقی مرجع ثبت شرکت‌ها.

نحوه ثبت نام پلمپ دفاتر را در تصاویر زیر آورده ایم. هر بخش را متناسب با اطلاعات خواسته شده تکمیل کنید.

 

درخواست دفاتر پلمپ

در گام دوم باید طبق تصویر زیر اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید. در صورتی که به پیغام نامعتبر بودن کدپستی برخوردید باید نسبت به تنظیم صورت جلسه متناسب در جهت اعلام رسمی آدرس دقیق همراه با کدپستی معتبر از طریق سامانه جامع ثبت شرکتها اقدام نمایید.

مراحل درخواست پلمپ دفاتر

شیوه نگه‌داری دفاتر پلمپ به چه صورت است؟

شیوه نگهداری از دفاتر پلمپ شرکت ها به دو صورت دستی و یا ماشینی (نرم افزار) انجام می شود:

  • در نگهداری دستی که تکلیف مشخص است و از همان طریق دفاتر قانونی اقدام و ارائه خواهد شد.
  • ولی در مورد نرم افزار باید دقت داشته باشید ملاک تایید نرم‌افزار حسابداری و استاندارد بودن ان حوزه مالیاتی است. البته اشتباه نکنید حوزه مالیاتی نوع و مدل را مشخص نمی‌کند بلکه فرمی را در اختیار شما قرار می‌دهد که می بایست طبق آن شما معیار انتخاب خود قرار‌دهید.

مشاره ثبتی

جهت انجام کارهای ثبتی و دریافت مشاوره با ثبت بینش در تماس باشید. مشاورین ما آماده پاسخگویی به انواع سوالات ثبتی شما عزیزان هستند.

دفتر مرکزی : ۴۶۰۴۲۴۸۳ – ۴۴۳۷۸۰۲۱

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *