شرکت مسئولیت محدود یا سهامی خاص؟

شرکت مسئولیت محدود یا سهامی خاص؟ بررسی شباهت ها و تفاوتها

بسیاری از مراجعینی که برای ثبت شرکت خود به ما مراجعه می کنند به علت تنوع بالایی که در انواع شرکت های تجاری وجود دارد، در رابطه با این که چه نوع شرکتی ثبت کنند، سوالات زیادی را مطرح می کنند. یکی از این دسته از سوالات متداول در رابطه با این است که شرکت مسئولیت محدود ثبت کنند یا سهامی خاص؟ اگر که این سوال ذهن شما را نیز درگیر کرده است تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا شباهت ها و تفاوتهای این دو نوع از شرکتهای را با هم بررسی کنیم.

تعریف شرکت مسئولیت محدود و سهامی خاص

شرکت مسئولیت محدود به شرکتی گفته می شود که اعضای آن از حداقل دو نفر تشکیل می شود. هریک از شرکاء تا میزان سرمایه ای که در شرکت دارند، در قبال تعهدات و قروض شرکت مسئولیت دارند. برای آشنایی بیشتر میتوانید به بخش ثبت شرکت با مسئولیت محدود مراجعه نمایید.

شرکت سهامی خاص، شرکتی است که تمامی سرمایه آن توسط سهامداران تامین می شود و طبیعتا تعداد سهامداران آن از شرکت سهامی عام کمتر است. ثبت شرکت سهامی خاص از جمله خدماتی است که در ثبت شرکت بینش با همکاری تیم با تجربه به مشتریان عزیز ارائه می گردد.

3 شباهت میان شرکت مسئولیت محدود و سهامی خاص

۱- حداقل سرمایه برای ثبت هر دو نوع شرکت سهانی خاص و مسئولیت محدود یک میلیون ریال تعیین شده است.

۲- افزایش سرمایه در شرکت سهامی خاص و شرکت با مسئولیت محدود اختیاری است.

۳- حق رای اعضاء در شرکت سهامی خاص به تعداد سهام، و در شرکت با مسئولیت محدود به نسبت سرمایه‌ای که در بین کار خواهند داشت.

تفاوت شرکت مسئولیت محدود با شرکت سهامی خاص

پس از بررسی تعریف و شباهتهایی که میان ای دو نوع از شرکت وجود دارد، در این بخش به  تفاوتی که باعث ایجاد تنایز میان آنها می شود می پردازیم:

تعداد اعضاء: برای ثبت شرکت مسئولیت محدود حداقل تعداد افراد باید دو نفر باشد. در صورتی که برای تاسیس شرکت سهامی خاص حضور سه نفر به عنوان اعضا الزامی است.

سرمایه شرکت: نکته ای که در رابطه با سهامی شرکت وجود دارد این است که سرمایه اولیه جهت ثبت شرکت مسئولیت محدود صرفا در اساسنامه شرکت قید می‌شود و نیازی به افتتاح حساب و واریز وجه نیست. در شرکت سهامی خاص نیز سهامداران موظفند حداقل تا ۳۵ درصد سرمایه اولیه شرکت را در حسابی به نام شرکت تودیع کرده و گواهی آن را به هنگام تشکیل ارائه دهند. و مابقی سرمایه، یعنی ۶۵ درصد باقیمانده در تعهد سهامداران است.

انتخاب بازرس : انتخاب بازرس اصلی و همچنین بازرس علی‌البدل در تاسیس شرکت سهامی خاص الزامی است، در صورتی‌که در شرکت‌های مسئولیت محدود اجباری برای انتخاب بازرس وجود ندارد.

مدت زمان مدیریت:در شرکت‌های مسئولیت محدود اعضای شرکت می‌توانند مدت زمانی محدود یا نامحدود برای مدیران تعیین کنند و محدودیتی برای مدت مدیریت مدیران وجود ندارد. در صورتی که در شرکت مسئولیت محدود حداکثر مدیریت مدیران دوسال تعیین شده است.

روزنامه کثیرالانتشار: در شرکت های سهامی خاص برخلاف شرکت مسئولیت محدود، انتخاب روزنامه کثیرالانتشار جهت درج آگهی دعوت شرکت در سهامی خاص  الزامی است.

انتخاب مدیران: در شرکت مسئولیت محدود امکان انتخاب مدیران از میان شرکاء یا از خارج شرکت وجود دارد ولی در شرکت‌های سهامی خاص باید مدیران از میان سهامداران شرکت انتخاب شوند و در صورتی که مدیر از میان سهامداران نباشد باید تعداد و سهام وثیقه ای که در اساسنامه معین شده را تهیه و به صندوق شرکت تسلیم کند.

تشکیل مجمع عمومی: اقدام به تشکیل مجمع عمومی در شرکت مسئولیت محدود به مراتب مشکلات بیشتری نسبت به شرکت سهامی خاص دارد، و باید به این نکته اذعان داشت که تشکیل مجمع عمومی در شرکت سهامی خاص بسیار ساده تر است.

بیشتر بخوانید: ثبت شرکت با مسئولیت محدود در تهران

تقسیم سود و زیان شرکت: سرمایه موجود در شرکت با مسئولیت محدود به سهام یا قطعات سهام تقسیم نمی‌شود.  و شرکاء صرفا تا میزان سرمایه خود در شرکت مذکور مسئول قروض و تعهدات هستند. نحوه تقسیم سود در شرکت‌های مسئولیت محدود به نسبت میزان سهم الشرکه شرکاء خواهد بود.
البته این امکان وجود دارد که شرکا می توانند در اساسنامه ترتیب دیگری برای تقسیم سود در نظر بگیرند اما در شرکت سهامی خاص سود الزاما به نسبت تعداد در سهام شرکا تقسیم می گردد. ولی در هر صورت اتخاذ روش دیگری برای این نوع کار امکانپذیر نیست.

نحوه نقل و انتقال در دو شرکت مسئولیت محدود و سهامی: واگذاری سهام در شرکت‌های با مسئولیت محدود با توافق سه چهارم شرکاء و پس از ثبت آن در دفتر خانه اسناد رسمی صورت می‌گیرد. این امر در شرکت های سهامی به شکل نقل و انتقال عادی سهام انجام می گیرد. نقل و انتقال سهم الشرکه در شرکت‌های با مسئولیت محدود تنها از روش تشکیل مجمع عمومی  امکان پذیر است.

در شرکت سهامی خاص برای نقل و انتقال سهام ابتدا واگذار کنندگان سهام و گیرندگان سهام به اداره دارایی مربوط به حوزه مالیاتی مربوط به شرکت مراجعه کنند و پس از اخذ گواهی ۴% مالیات نقل و انتقال سهام از طریق تشکیل مجمع به همراه گواهی نقل و انتقال دریافت شده  از دارایی کار خود را به انجام می رسانند.

تقویم سهم الشرکه غیر نقدی: در صورتی که بخشی از شرکت را آورده های غیر نقدی تشکیل دهد تقویم این آورده ها در شرکت با مسئولیت محدود توسط شرکا صورت خواهد گرفت و مسئولیت صحت برآورد به عهده شرکا خواهد بود. اما در شرکت های سهامی خاص تقویم آورده های غیر نقدی توسط کارشناس رسمی دادگستری انجام خواهد گرفت.

ثبت شرکت

شرکت ثبت بینش ارائه دهنده انواع خدماتی ثبتی به شما عزیزان می باشد. جهت مشاوره با همکاران ما و انجام انواع امور ثبتی می توانید از طرق شماره های زیر با ما در ارتباط باشید.

۴۶۰۴۲۴۸۳ – ۴۴۳۷۸۰۲۱-۶۶۲۰۹۶۱۵ – ۶۶۹۰۳۴۴۹-۳۳۰۹۶۴۵۷- ۲۲۸۴۰۲۳۱ – ۲۲۸۷۶۷۰۸- ۸۸۱۷۷۷۲۹ – ۸۸۷۵۵۳۰۷

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *