ثبت شرکت برای کسب و کار اینترنتی

ثبت شرکت برای کسب و کار اینترنتی

با پیشرفت فناوری و رشد ارتباطات، کسب و کارهای اینترنتی رواج خوبی پیدا کرده اند و بسیاری از افراد دریافت خدمات و خرید های خود از طریق فروشگاه های اینترنتی انجام میدهند. اگر که شما نیز از صاحبان کسب و کار اینترنتی هستید و یا قصد راه ندازی آن را دارید، ممکن است که این سوال ذهنتان را درگیر کند که آیا ثبت شرکت برای کسب و کار اینترنتی ضروری است و باید مجوز خاصی برای فعالیت داشته باشید؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم از آنجایی که کسب و کار اینترنتی مخصوص یک گروه و یا موضوع فعالیت خاص نیست و هر شخصیت حقیقی و یا حقوقی می تواند در دنیای اینترنت کسب و کار مخصوص خود را راه اندازی کند. به طبع در هر کسب و کاری تخلفات و سو استفاده هایی بسیاریرخ می دهد و فضای اینترنت که برای بسیاری از کاربران تازگی دارد هم از این موضوع مستثنی نیست. به همین علت اخذ مجوز لازمه ورود به کسب و کارهای اینترنتی است. اما طیف گسترده ای که از فعالیت های اینترنتی وجود دارد باعث شده تا برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی به مجوزهای مختلفی نیاز داشته باشید.

بیشتر بخوانید: اهمیت ثبت برند فروشگاهی

مجوز راه اندازی کسب و کار اینترنتی

1- مجوز سازمان دهی محتوای فضای مجازی از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر می شود و لزوم نظارت این سازمان را بر محتواهایی که از طرف کسب و کارهای مختلف در این فضا ارائه می شود را هدف قرار می دهد.

2- مجوز نماد الکترونیکی (ENAMAD) مجوز اصلی راه اندازی کسب و کارهای اینترنتی برای بسیاری از سایت های فروش و خدمات است و مرکز توسعه تجارت الکترونیکی آن را صادر می کند. این مجوز از مجوزهای عمومی و الزامی برای کسب و کار اینترنتی است که کار فروش انجام می دهند و یا به نوعی خدمات مورد نیاز مشتریان را فراهم می کنند. برای دریافت این مجوز نیاز به پروانه کسب و یا پروانه بهره برداری است. البته لازم به توضیح است که سایت ها و یا کسب و کارهای اینترنتی که کار فروش کالا و خدمات انجام نمی دهند، به این مجوز نیازی ندارند.

3- مجوز اختصاصی کسب و کارهای آنلاین در واقع همان مجوزهای فعالیت گروه صنفی هستند. مثلا برای راه اندازی کسب و کار در حوزه درمان و سلامت باید مجوز وزارت بهداشت دریافت شود.

تذکر: کلیه کسب و کارهای اینترنتی موظف هستند که صرف نظر از نوع فعالیتشان در ستاد ساماندهی سایت های اینترنتی وزارت ارشاد اسلامی نیز ثبت نام نمایند.

راه اندازی کسب و کار اینترنتی

ثبت شرکت برای کسب و کارهای اینترنتی

شما به عنوان یکی از صاحبان کسب و کارهای اینترنتی که وظیفه فروش کالا و خدمات را دارید، برای فعالیت لازم است که مجوز نماد الکترونیکی داشته باشید، به همین علت به منظور اعتماد سازی در فضای کسب و کار آنلاین، بهتر است که آن را به صورت حقوقی ابتدا در قالب ثبت شرکت ثبت نمایید و سپس برای کسب و کار خود اقدام نمایید. کسب و کارهای اینترنتی یا نیاز به مجوز صنفی دارند و انواع مجوز هایی که نام بردیم تنها به کسب و کارهایی اختصاص داده می شود که شرایط زیر را داشته باشند:

  • دارای آدرس مشخص به عنوان محل کار باشند
  • از نیروی انتظامی گواهی صلاحیت شخصی دریافت کرده باشند
  • از اداره مالیاتی گواهی تسویه بدهی دریافت کرده باشند
  • در دوره های آموزشی احکام تجارت و کسب و کار شرکت کرده باشند
  • تاییدیه تخصصی کسب و کار خود را از مرکز توسعه تجارت الکترونیکی دریافت کرده باشند
  • صاحب پروانه کار یا مجوز کار باشند.

با توجه به توضیحاتی که در این مطلب ارائه کردیم، الزامی برای ثبت شرکت کسب و کار اینترنتی وجود ندارد. اما قطعا کسب و کارهای اینترنتی منتسب به شرکت های حقوقی که شناسه ملی و ثبت شده در سازمان ثبت شرکت ها را دارند، بسیار موفق تر و مورد اعتماد تر می شوند و به از آنجایی که مردم بیشتر به دنبال خرید و یا استفاده از خدمات آنلاین و یا کسب و کارهای آنلاین معتبر برای خرید هستند، ارتباط بهتری برقرار خواهند کرد.

در واقع ثبت شرکت وجهه قانونی و اعتبار بسیاری زیادی به کسب و کارهاشما می بخشد. این موضوع بخصوص برای کسب و کارهای اینترنتی که نیاز به معرفی و بازاریابی دارند و به دنبال جلب اعتماد مشتریان خود هستند از اهمیت بسیار بیشتری برخوردار است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *